Skip to main content Skip to main nav

9 oktober 2026

‘Natte voeten' ook in Nederland soms onvermijdelijk

Door klimaatverandering neemt de kans op wateroverlast toe en zijn ‘natte voeten’ niet altijd te voorkomen. Het STOWA-symposium Weerbaar tegen Wateroverlast (17 september) ging over waterberging en ‘tegels wippen’, over stresstesten en calamiteitenplannen. Maar de belangrijkste vraag bleef: hoe zorgen we dat iedereen beseft dat voorbereid zijn nodig is?

Extreme buien en ‘waterbommen’ zoals in 2021 in Limburg of in 2024 in Enschede komen vaker voor door klimaatverandering.  Aan extra waterberging, grotere gemalen en meer rioolcapaciteit wordt gewerkt, maar die kennen grenzen. Vrijwel iedereen kan dus te maken krijgen met water op straat, in de tuin, in de kelder en soms zelfs in huis.

De gevolgen van een ‘piekbui’ hangen af van het watersysteem én de ruimtelijke indeling van een gebied, benadrukte Jeroen Haan (voorzitter Unie van Waterschappen). Nauwe samenwerking en afstemming tussen gemeenten, provincie en waterschappen is dus nodig. Haan: “We kruipen als waterschappen steeds meer het land op.”

Waterdieptekaarten

De risico’s en ‘hot spots’ voor wateroverlast zijn steeds beter in beeld via waterdieptekaarten en stresstesten. Dat is essentieel onderzoek om prioriteiten te stellen. Uitval van vitale infrastructuur kan immers voor grote maatschappelijke ontwrichting zorgen.
Wat de gevolgen kunnen zijn, schetste Roelof Bleker, burgemeester van Enschede. Hij bracht leerzame lessen uit 2024 over het belang van een speciaal calamiteitenplan voor extreem weer, heldere communicatie naar getroffenen en nazorg.

Inconvenient truth

’We kunnen het niet voorkomen’ is een lastige, maar noodzakelijke boodschap en een grote uitdaging voor de komende jaren. Bij het besef dat voorbereiding nodig is, begint het minimaliseren van schade. De vanzelfsprekendheid van droge voeten - waar we zo trots op zijn- moet plaatsmaken voor paraatheid.

Meer informatie: