Programmacommissies

Onze programmacommissies

Programmacommissie Watersystemen (PCW)

  • Auke de Ridder - Waterschap Drents Overijsselse Delta (voorzitter)
  • Rob Merkelbach - Waterschap Aa en Maas 
  • Jody de Brouwer - Waterschap Scheldestromen
  • Michael Bentvelsen - Unie van Waterschappen
  • Vincent Beijk - Rijkswaterstaat
  • Erik de Haan - Provincie Zuid-Holland
  • Marcel van den Berg - Rijkswaterstaat
  • Pieter Waaijer - Waterschap Vallei en Veluwe
  • Roel Bronda - Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden
  • Joost van der Cruijsen - Waterschap De Dommel
  • Michelle Talsma - STOWA
  • Bas van der  Wal - STOWA

Programmacommissie Waterkeren (PCWK)

  • Rixt Wierda - Waterschap Drents Overijsselse Delta (voorzitter)
  • Elise Reincke - Wetterskip Fryslân
  • Karin Dijkstra - Waternet
  • Evert Hazenoot - Waterschap Rivierenland
  • Dolf Moerkens - Unie van Waterschappen
  • Myron van Damme - TU Delft
  • Marcel Bottema - Rijkswaterstaat Water, Verkeer en Leefomgeving
  • Roy Hendriks - Provincie Gelderland
  • Leontien Barends - Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard
  • Marieke Hazelhof - Rijkswaterstaat Water, Verkeer en Leefomgeving
  • Petra Goessen - Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier
  • Carola van Gelder-Maas - Rijkswaterstaat Water, Verkeer en Leefomgeving
  • Marian Booltink - Hoogheemraadschap de Stichtse Rijnlanden
  • Joop de Bijl - Waterschap Aa en Maas
  • Guiljam van der Schelde - Waterschap Scheldestromen (agendalid)
  • Wout de Vries - Rijkswaterstaat
  • Jan Willem Nieuwenhuis - Waterschap Noorderzijlvest
  • Henk van Hemert - STOWA
  • Ludolph Wentholt - STOWA

Programmacommissie Afvalwatersystemen (PCAW)

  • André Struker - Waternet (voorzitter)
  • Erica Mosch - Waterschap Hunze en Aa's
  • Douwe-Jan Tilkema - Waterschap Vallei en Veluwe
  • Jarno de Jonge - Waterschap De Dommel
  • Alex Sengers - Hoogheemraadschap Schieland en de Krimpenerwaard
  • Hardy Temmink - WUR
  • Gerard Rijs - Rijkswaterstaat
  • Rafael Lazaroms - Unie van Waterschappen
  • Olaf Duin - Waterschap Hollandse Delta
  • Jelle Roorda - Waterschap Limburg
  • Len Nooteboom - Waterschap Brabantse Delta
  • Mariska Ronteltap - Hoogheemraadschap van Delfland
  • Cora Uijterlinde - STOWA

Programmacommissie Waterketen (PCWatKet)

  • Rudi Gerard - Waterschap Rijn en IJssel (voorzitter)
  • Ton Beenen - Stichting Rioned
  • Martijn Klootwijk - Gemeente Breda
  • Ruud van Esch - Unie van Waterschappen
  • Stefan Weijers - Waterschap De Dommel
  • Carl Paauwe - Hoogheemraadschap van Delfland
  • Henry van Veldhuizen - Waterschap Vallei en Veluwe
  • Fred Klein Woolthuis - Waterschap Noorderzijlvest
  • Maarten Nederlof - Waterschap Aa en Maas
  • Mark Lamers - Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier
  • Bert Palsma - STOWA