Skip to main content Skip to main nav

Analyse infraroodbeelden hoogwater 2023-2024

Dit rapport bevat de resultaten van een onderzoek naar de effectiviteit van infraroodbeelden (IR) voor het detecteren van wellen en kwellocaties tijdens hoogwater. Deze beelden helpen waterschappen bij risicobeoordeling van waterkeringen en het verbeteren van beheerstrategieën door het faalmechanisme piping. Uit het onderzoek komt naar voren dat IR-beelden in het algemeen een welkome aanvulling vormen op veldwaarnemingen.

In december 2023 en januari 2024 zijn 78 km dijken langs de IJssel en Waal in beeld gebracht met IR-camera’s vanuit vliegtuigen. Ook zijn dronebeelden en veldwaarnemingen verzameld. De IR-beelden zijn geanalyseerd op temperatuurverschillen die wijzen op kwel of wellen. Er is onderscheid gemaakt tussen kwellocaties met diffuse temperatuurverhogingen en potentiële wellocaties zoals puntbronnen met duidelijke tekenen van stroming. Er werden in totaal 196 locaties geïdentificeerd, waarvan 74 potentiële wellen en 122 kwellocaties. De veldwaarnemingen bevestigen grotendeels de IR-waarnemingen.

Uit het onderzoek komt naar voren dat IR-beelden IR-beelden een waardevolle aanvulling zijn op veldinspecties. De beelden zijn vooral effectief op het maaiveld; in water zijn wellen moeilijker te detecteren. IR-beelden bieden meerwaarde op moeilijk toegankelijke locaties. De effectiviteit hangt wel sterk af van de weersomstandigheden; zonlicht en regen bemoeilijken de interpretatie van IR-beelden. Vandaar de aanbeveling om vooral beelden te maken bij optimale weersomstandigheden. IR-beelden vanuit een vliegtuig zijn minder geschikt voor acute calamiteiten vanwege de verwerkingstijd.