Skip to main content Skip to main nav

Toekomstgerichte inzet duiding en impact van rioolwatermonitoring

De Nationale rioolwatermonitoring (NRS) die tijdens Covid werd opgezet voor het meten van virusdeeltjes leverde veel bruikbare data op. De infrastructuur van de NRS wordt nog steeds gebruikt. In dit programma wordt onderzocht in hoeverre de waterschappen deze infrastructuur kunnen en willen inzetten voor verbetering van waterkwaliteit volksgezondheid en pandemische paraatheid. Er wordt hierbij onder meer gekeken naar monitoring van pijnstillers en PFAS. Foto projectoverzicht: GAW | stichting RIONED.

Bij de Nationale Rioolwatersurveillance worden op ruim 300 zuiveringsinstallaties in het hele land monsters genomen om te kijken hoeveel coronavirusdeeltjes deze monsters bevatten. Virusdeeltjes kunnen via de ontlasting van besmette mensen in het rioolwater terechtkomen. Ongeveer de helft van de besmette mensen heeft het virus in de ontlasting. Met rioolwateronderzoek kan het RIVM de verspreiding van het coronavirus volgen. Momenteel ontvangt het RIVM nog steeds vanuit meer dan 300 locaties in Nederland enkele keren per week een monster van rioolwater voor onderzoek. Zo houden we zicht op het virus. We kunnen ook zien welke varianten van het virus het meest rondgaan.

In 2024 werd door bestuurders de wens geuit tot verbreding van de rioolwatermonitoring ten behoeve van waterkwaliteit en gezondheid. Waterschappen willen de infrastructuur, kennis en ervaring opgedaan tijdens de Covidmonitoring benutten en uitbouwen. Dit gebeurt in overleg met STOWA en de Unie van Waterschappen.